KOKYBIŠKŲ VESTUVINIŲ PASLAUGŲ ERDVĖ

TRADICINĖS PRANCŪZIŠKOS VESTUVĖS: JOKIO TORTO IR ŠOKIS SU BANDELE

TRADICINĖS PRANCŪZIŠKOS VESTUVĖS: JOKIO TORTO IR ŠOKIS SU BANDELE

Nuotakos siaubūnės egzistuoja kiekvienoje kultūroje, kiekvienoje šalyje. Tačiau Prancūzijoje tai itin retas reiškinys. To priežastis – sunkiai kitų šalių įtakai pasiduodančios tradicijos ir, kiek kitokia nei daugeliui įprasta, vestuvių samprata. Čia per jungtuves svarbiausia ne nuotakos suknelė, ne šventės vietos dekoras ar tortas, o dviejų giminių susijungimas bei naujos šeimos kūrimas. Šiame krašte nuotaka nukeliama nuo pjedestalo ir torto net nėra… Čia viskas kiek kitaip. Tad šįsyk kviečiame Jus pakeliauti po šį elegancija bei subtilumu dvelkiantį kraštą ir sužinoti, ko dar prancūzai atsisako vardan tradicijų.

TRADICINĖS PRANCŪZIŠKOS VESTUVĖS: JOKIO TORTO IR ŠOKIS SU BANDELE

Prancūzija yra viena iš šalių, kurioje esantys atskiri regionai geba išlaikyti savitus vestuvinius papročius beveik nepakitusius. Giliai į kultūrą šaknis suleidusios tradicijos atskiruose šalies regionuose perduodamos iš kartos į kartą ir suvokiamos ne vien kaip konkrečios vietos, bet ir kaip visos šalies identiteto dalis. Atrodytų, nieko keisto, jog šiuolaikinės poros arba papročių visai nesilaiko, arba juos šiek tiek pakeičia ir pritaiko prie šių dienų tendencijų. Vis tik Prancūzijoje esama tradicijų, kurių keisti nedrįstama ne vieną šimtmetį.

Sveikinimo kalbos ir tostai, eilėraščių deklamavimai jauniesiems – tai visuose Prancūzijos regionuose propaguojamos tradicijos, aptinkamos ir daugelyje pasaulio šalių. Šiomis dienomis jos stebina mažai ką. Jei Jums tektų dalyvauti prancūzų vestuvėse, tai veikiausiai labiausiai nustebtumėte pamatę, jog jaunieji nepjausto torto.

 Šio skanėsto tradicinėse prancūziškose jungtuvėse gali apskritai net nebūti. Vietoj jo Jūs išvystumėte didžiulę plikytų pyragėlių, dar vadinamų profitroliais, piramidę, uždengtą traškios karamelės „voratinkliu“. Tai – croquembouche  –  tradicinis prancūziškas „tortas“. Croque en bouche išvertus iš prancūzų kalbos reiškia „traškesį burnoje“. Toks profitrolių bokštas gaminamas ne tik per vestuves. Prancūzų stalą šie purūs pyragaičiai puošia kone per visas šventes. Tradiciškai jauniesiems skirta profitrolių piramidė kuriama iš vaniliniu įdaru pripildytų pyragaičių. Tarpusavyje jie klijuojami naudojant karamelę arba šokoladinį kremą. Įspūdį sustiprina ir dekoracijos iš tame regione augančių gėlių žiedų ar vaisių. Nesant jų piramidei papuošti naudojamos cukrinės gėlės.

Kadangi tai nėra tortas, tai ir pjaustyti jo nereikia. Vis tik jaunieji ir čia naudojasi privilegija pirmiesiems paragauti šio skanėsto. Būtent jie pradeda ardyti plikytų pyragaičių piramidę nustumdami jos viršūnę špaga. Čia savo vaidmenį atlieka ir liudininkai, kurie tuo metu laiko staltiesės kraštus, jog profitroliai nenuriedėtų.

Kita saldi prancūzų tradicija – dovanėlės svečiams. Kaip ir Italijoje, taip ir šioje šalyje jaunieji svečiams įteikia atminimo dovanas, kuriomis tampa saldžiu glajumi aplieti migdolai. Prancūzai šiems saldumynams yra suteikę dražė (pr. dragées) vardą. Ir čia, priešingai nei jau minėtoje Italijoje, migdolai gali būti apliejami ne tik baltu, bet ir kitų spalvų glajumi. Tradiciškai besituokiančios poros svečiams dovanoja migdolinius saldainius iš to regiono, kuriame jie susipažino arba iš kurio yra kilę. Kai kurios poros šią tradiciją šiek tiek pakeitė. Vietoj glajumi aplietų migdolų svečiams ėmė dovanoti įvairius saldėsių rinkinius. Tačiau juose randami šokoladiniai saldainiai, mažučiai migdoliniai sausainiai, triufeliai bei želiniai saldainiai būna pagaminti vietinių saldumynų meistrų. Tad net ir šiek tiek adaptavę tradicines dovanas svečiams, prancūzai liko ištikimi savo kraštui.

Konditeriniai prancūzų šedevrai žinomi visame pasaulyje. O kiek iš jais besimėgaujančių smaližių yra girdėję apie vestuvinę prancūzų tradiciją skanėstus kilnoti ir su jais šokti? Jei dalyvausite tradicinėse prancūzų vestuvėse Luaros krašte, Vandėjos regione, tai veikiausiai tapsite šios ypatingos tradicijos, tapusios pramoga, liudininkais. Šioje vietovėje įprasta kepti milžinišką sviestinę bandelę, kuri svečiams pristatoma taip pat iškilmingai kaip ir ką tik „iškepti“ jaunieji. Bandelė ir didžiulė lėkštė tradiciškai sveria ne mažiau dvidešimties svarų. Jaunavedžiai ir svečiai privalo ją iškelti virš galvų bei laikydami šokti. Šis iš kartos į kartą perduodamas paprotys – tai būdas patikrinti jaunųjų ir naujos šeimos sukūrime dalyvaujančių liudininkų ištvermę. Vandėjos regione tikėta, jog įveikusi šį išbandymą ir tradicinį šokį (La danse de la brioche) sušokusi vestuvininkų svita suteiks jauniesiems ištvermės įveikiant ateityje laukiančias kliūtis.

Savaip ištvermės jauniesiems suteikti bandydavo ir Averono regiono gyventojai. Šiame krašte jungtuvių rytas nuotakai ir jaunikiui prasidėdavo triukšmingai. Pagrindine užduotimi jiems tapdavo kaimelyje esančių žmonių sukvietimas į šventę. Tai mylimieji darydavo sėdėdami asilo traukiamame vežime ir tuščiu stiklainiu keldami triukšmą. Pačiupę tą patį stiklainį ir pripildę jį specialiai paruoštu gėrimu, miestelio gyventojai ankstyvą kitos dienos rytą keliaudavo per gyvenvietę ir keldami triukšmą bandydavo rasti jaunavedžius tam, kad galėtų jiems sugražinti energijos suteikiančio eliksyro pripildytą stiklainį.

Manyta, jog gurkštelėję iš alkoholio, šokolado, bananų, prieskonių ir duonos sumaišyto eliksyro jaunieji atgaus jėgas. Šis „Jaunųjų medžiokle“ vadinamas paprotys mena keletą amžių, tačiau senąsias tradicijas puoselėjančiuose Averono regiono miesteliuose vis dar prisimenamas. Tik asilo traukiamas vežimas jau pakeistas žirgais ir karieta. Tad, jei Jums teks dalyvauti tradicinėse vestuvėse šiame krašte, nenustebkite, kai į rankas pateks stiklainis su „stebuklingu“ eliksyru ir drauge su nuotaka, jaunikiu bei miestelio gyventojais Jums teks jį ištuštinti.

Kaip jau buvo minėta, Prancūzijoje vestuvės suvokiamos kaip dviejų šeimų susijungimas. Tam, kad jis būtų sėkmingas, šioje šalyje įprasta mylimųjų artimuosius supažindinti kuo anksčiau. Tradiciškai jaunikio ir nuotakos artimieji mylimųjų sąjungą pradeda švęsti anksčiau nei kiti. Tai daroma tradicinėje sužadėtuvių šventėje (pr. fiançailles), kurioje dalyvauja abiejų šeimų nariai bei liudininkai. Tad, jei esate vienas iš jų, ruoškitės – prancūziškų sužadėtuvių šventės tradiciškai organizuojamos savaitgalį bei trunka mažiausiai parą. Taip daro šiuolaikiškos prancūzų poros, mėgstančios tradicijas. Kurias iš jų pritaikysite savo šventės metu, priklauso tik nuo Jūsų. Sėkmingų pasirinkimų, mielieji!