Dienoraštis
SENOSIOS LIETUVIŠKŲ VESTUVIŲ TRADICIJOS – AR TIKRAI VISKĄ APIE JAS ŽINOME?
Kiekvienos šalies vestuvių tradicijos – unikalios. Jos formavosi veikiamos daugybės istorinių, politinių bei kultūrinių aplinkybių. Visuomeninė santvarka, pačios santuokos samprata ir net tautos mentalitetas taip pat turėjo įtakos vestuvinių tradicijų raidai. Papročiai – tai gyvas organizmas, kuris ne tik yra veikiamas, bet ir veikia pats. Jis laužo stereotipus bei peržengia valstybių sienas. Todėl kad ir kokiame Europos regione bebūtume, kai kurių vestuvinių tradicijų atspindžius galime nesunkiai atrasti ir už tūkstančių kilometrų esančiuose kraštuose. Pabuvojome saulėtoje Ispanijoje, kur kelias iki mylimosios nušviečiamas šimtais žibintų, nusikėlėme į temperamentingų italų kraštą, kuriame nuotakos puošiasi juodai, aplankėme keltų bei vikingų kraštus, kur itin svarbų vaidmenį ir šiais laikais atlieka mitų pagrindu susiformavę papročiai. Baigdami straipsnių seriją „Vestuvių tradicijos užsienyje“, kviečiame Jus sugrįžti į mūsų kraštą ir prisiminti, kokios tradicijos lydi naujos šeimos kūrimą čia – lietaus ir rūko žemėje – Lietuvoje.
Skaityti daugiauVESTUVIŲ TRADICIJOS GRAIKIJOJE: PUOTA SVEČIAMS, AUKSAS – JAUNĄJAI
Graikiškos vestuvės apipintos daugybe mitų. Jau seniai po pasaulį sklando gandai apie graikų dosnumą, vaišingumą bei pomėgį šėlti. Ugningu charakteriu pasižyminčių pietiečių šventės įkvėpė ne vieną dainių bei holivudinių filmų kūrėją. Ne paslaptis, jog tokio tipo kino juostose ne tik romantika, bet ir humoras karaliauja. Gausus būrys svečių, jų įsitraukimas į pasiruošimo šventei šurmulį, vaišėmis nukrautas stalas bei skambantis juokas – tai tik nedaugelis graikiškoms vestuvėms būdingų bruožų, tai tik viena medalio pusė. Tad, ką gi reiškia tos didelės, storos, graikiškos vestuvės patiems graikams? Kaip jos suvokiamos kituose pasaulio kraštuose ir kaip jos kito bėgant amžiams? Visa tai – šioje dienoraščio dalyje.
Skaityti daugiauVESTUVIŲ TRADICIJOS BULGARIJOJE: JEI TUOKTIS, TAI TIK SU ŠEIMOS VĖLIAVA PRIEŠAKYJE
Veikiausiai nieko nenustebintume, jei atskleistume, jog Bulgarijoje iniciatyvą tuoktis anksčiau rodyti galėdavo tik vyrai. Moteris, pirma prabilusi apie santuoką, buvo laikoma neverta sužadėtinės statuso. Ir taip buvo priimta daugelio Europos valstybių visuomenėse bei kituose pasaulio kraštuose. Nieko naujo nežada ir faktas, jog į būsimos nuotakos namus vaikinas siųsdavo piršlį, kuris turėdavo „atremti“ griežtą tėvų žvilgsnį bei atsakyti į pačius įvairiausius jų pasmalsavimus. Tai „standartiniai“ europietiškų vestuvių papročiai, paplitę visame žemyne. Vis tik Bulgarijoje esama tokių jungtuvių tradicijų, kuriomis stebėtis galėtų ne vienas atvykėlis ir iš egzotiškų kraštų. Ši dienoraščio dalis – būtent apie tai.
Skaityti daugiauVESTUVIŲ TRADICIJOS MALTOJE: ŽINUTĖ LEDINUKŲ PRIPILDYTOJE PUODYNĖJE IR AUKSO ŽIEDAS ŽUVIES BURNOJE
Malta tėra nedidelis žemės lopinėlis Viduržemio jūroje. Savo dydžiu ji neprilygsta net Vilniui. Vis tik šios kelios tarp Šiaurės Afrikos ir Europos iškilusios salos daugybę amžių traukė atvykėlius. Į Maltą įsikėlė siciliečiai, vėliau ją kolonizuoti bandė finikiečiai, užkariauti troško arabai. Maltą savintis ketino ir romėnai, turkai, ispanai, anglai. Šios šalies neaplenkė ir Napoleonas Bonapartas, triuškinantį smūgį suduoti bandė Musolinis. Nepavyko. Tačiau visi šie įvykiai paliko ryškius pėdsakus ne tik Maltos istorijoje, bet ir kultūroje. Tai itin atsispindi senosiose maltiečių vestuvių tradicijose, kurios formavosi daugybės skirtingų kultūrų akivaizdoje. Tad, kokios tos vestuvių tradicijos šalyje, kurioje stūkso seniausi žemės statiniai, savo amžiumi gerokai pralenkę Egipto piramides bei Stounhendžą?
Skaityti daugiauVESTUVIŲ TRADICIJOS ŠVEICARIJOJE: ŽALIUOJANČIOS DOVANOS SVEČIAMS BEI MASINIS GĖLIŲ RINKIMAS
Šioje vidurio Europoje įsikūrusioje šalyje kalbama keturiomis valstybinėmis kalbomis. Drauge su jomis iš kaimyninių valstybių šveicarai perėmė ir daugelį papročių. Todėl tradicinėse šveicarų vestuvėse galima išvysti prancūziškų, vokiškų, itališkų, austriškų bei Lichtenšteine gyvuojančių papročių. Vis tik šioje šalyje esti tradicijų, kurios nebūdingos nei vienai šio kalnuoto krašto kaimynei. Kokios gi jos?
Skaityti daugiauVESTUVIŲ TRADICIJOS SUOMIJOJE: ŽIEDAS STIKLINIAME BUTELYJE
Šeimos kaip institucijos samprata susiformavo dar ankstyvaisias Viduramžiais. Net ir tuomet šeima atliko pagrindinį tradicijų perdavimo iš kartos į kartą vaidmenį. Atšiauriu klimatu pasižyminčioje Suomijoje, kur atstumų tarp gyvenviečių būta didelių, santuoka reiškė ne tik galimybę išsaugoti šeimos tradicijas, bet ir susirasti sąjungininkų bei pagalbininkų tiek kasdienius darbus nudirbant, tiek visuomeninius klausimus sprendžiant. Senosios vestuvių tradicijos šiame krašte glaudžiai susijusios su greta esančios Švedijos kultūra, nes ilgą laiką didžioji dalis Suomijos teritorijos priklausė šiai kaimynei. Tad, kokios gi tos vestuvių tradicijos vienoje iš rečiausiai apgyvendintų šalių Europoje?
Skaityti daugiauVESTUVIŲ TRADICIJOS VOKIETIJOJE: TUOKTIS TIK BAŽNYČIOJE „NELEGALU“
Vestuvių tradicijos skirtinguose Vokietijos regionuose skiriasi. Vis tik esama papročių, kurie paplito po visą kraštą ir tapo neatsiejama šios šalies kultūros dalimi. Kai kurios tradicijos gyvuoja keletą šimtmečių. Daugelio iš jų atsiradimą lėmė smagūs nutikimai, kai kuriuos papročius aiškinti bandoma remiantis legendomis. Bendrų tradicijų įsigalėjimo skirtinguose šalies regionuose nepaveikė nei istorinės aplinkybės, nei kitokias kultūrines vertybes atsivežę atvykėliai. Tad šįsyk kviečiame Jus pakeliauti po vyno ir alaus šventėmis garsėjančias žemes ir sužinoti, kokios vestuvinės tradicijos pačios populiariausios šiame itin kosmopolitiškame krašte.
Skaityti daugiauVESTUVIŲ TRADICIJOS AIRIJOJE: KELTŲ PAPROČIŲ IR KRIKŠČIONYBĖS SAMPLAIKA
Airių vestuviniai papročiai – tai unikalus keltų gentims priklausantis paveldas. Tai turtingą mitologiją bei išvystytą pagonišką tikėjimą turėjusios tautos palikimas. Deja, tačiau airių vestuvinių ritualų išskirtinumas pripažintas tik 1956 – aisiais, kuomet Airijos salos vakaruose išskirtos keltų sritys. Tai vos šeši procentai dabartinės salos teritorijos, kurioje tebevartojama airių kalba ir labiausiai išlikę keltiškieji airių papročiai. Dabar keltų vestuvinės tradicijos saugomos, tačiau iki pat XXI amžiaus vidurio jas siekta ištrinti iš airių tautos sąmonės. Tad vis tik, kaip airiams pavyko išsaugoti senuosius vestuvinius papročius ir, kurie iš jų išliko iki šių dienų?
Skaityti daugiauTRADICINĖS ŠVEDIŠKOS VESTUVĖS – VIKINGŲ LAIKUS MENANTYS PAPROČIAI IR KARŪNA KIEKVIENAI NUOTAKAI
Tuoktuvės Švedijoje gali priblokšti. Vis tik švediškų šaknų neturinčius dalyvius jos gali ir bauginti. Vikingų laikų pabaigą menančios tradicijos šioje šalyje vis dar gajos ir propaguojamos ne tik sezoninių švenčių, bet ir vestuvių metu. Žinoma, jokių gyvulių aukojimų Odinui čia jau seniai nebėra, tačiau šiuos laikus menančių papročių atspindžiai ryškūs ir dabar. Jie taip įsišakniję į šio atšiauraus krašto visuomenę, jog išimtys netaikomos net ir karališkos šeimos atstovams. Tad kokių gi vestuvinių tradicijų laikosi tiek Švedijos monarchai, tiek eiliniai piliečiai?
Skaityti daugiauTRADICINĖS PRANCŪZIŠKOS VESTUVĖS: JOKIO TORTO IR ŠOKIS SU BANDELE
Nuotakos siaubūnės egzistuoja kiekvienoje kultūroje, kiekvienoje šalyje. Tačiau Prancūzijoje tai itin retas reiškinys. To priežastis – sunkiai kitų šalių įtakai pasiduodančios tradicijos ir, kiek kitokia nei daugeliui įprasta, vestuvių samprata. Čia per jungtuves svarbiausia ne nuotakos suknelė, ne šventės vietos dekoras ar tortas, o dviejų giminių susijungimas bei naujos šeimos kūrimas. Šiame krašte nuotaka nukeliama nuo pjedestalo ir torto net nėra… Čia viskas kiek kitaip. Tad šįsyk kviečiame Jus pakeliauti po šį elegancija bei subtilumu dvelkiantį kraštą ir sužinoti, ko dar prancūzai atsisako vardan tradicijų.
Skaityti daugiauVESTUVIŲ TRADICIJOS ITALIJOJE: TIK DRĄSIAUSI TUOKIASI PENKTADIENĮ
Vestuvių tradicijos nuolat kinta, jas perima ne tik gretimi tos pačios šalies regionai, bet ir netoliese esančios valstybės. Europietiški papročiai, skaičiuojantys šimtmečius, pastebimi ir už Atlanto. Jau tapo įprasta, jog svečiose šalyse prigijusius papročius vietiniai neretai pasisavina, tad daugelis apskritai net nežino iš kokios šalies kilusios konkrečios vestuvių tradicijos. Tęsdami straipsnių seriją apie senuosius vestuvių papročius Europoje, kviečiame Jus nusikelti į saulėtąją Italiją ir sužinoti, kokį itališką nuotakos atributą pamėgo kone visas pasaulis.
Skaityti daugiauTradicinės ispaniškos vestuvės: ko tikėtis ir ko vengti
Norinčių susituokti svečiose šalyse vis daugėja. Ankstesniame straipsnyje apie vestuves užsienyje rašėme, jog jungtuves atšvęsti į egzotiškus kraštus išvykę mylimieji dažnai susiduria su netikėtumais, kurie kėsinasi apkartinti jų šventę. Vienas iš jų – kultūriniai skirtumai apie kuriuos dažnas nepagalvoja ir, kurių reikšmės bei įtakos jų pačių jungtuvių ceremonijai nesupranta. Tad norime Jus supažindinti su svečiose šalyse gyvuojančiomis vestuvių tradicijomis. Tikimės, jog mūsų pateikti faktai padės Jums išvengti netikėtumų ir nemalonių staigmenų, todėl galėsite sėkmingai mėgautis didžiausia savo gyvenimo švente. Straipsnių „Vestuvių tradicijos užsienyje“ seriją pradedame kelione į taip lietuvių pamėgtą Ispaniją.
Skaityti daugiauVestuvės užsienyje - ar tikrai geras pasirinkimas?
Pastaruoju metu vestuvės užsienyje vis labiau populiarėja. Sužadėtiniai vestuvių ceremonijai renkasi ne tik egzotinius kraštus, bet ir ne taip nutolusias Europos šalis. Socialiniuose tinkluose mirgantys kadrai iš kelionių, kai vestuvės ir povestuvinė kelionė kone sutapatinama, dar labiau vilioja tuos, kurie dar tik planuoja didžiąją savo gyvenimo šventę. Atrodo, viskas gražu ir ypatinga. Taip, kaip ir turėtų būti. Tačiau ar tikrai viskas būtent taip? Ar egzistuoja blogoji vestuvių užsienyje pusė? Visa tai šioje mūsų dienoraščio dalyje.
Skaityti daugiauAr sunku save „parduoti“ vestuvių rinkoje arba „Kam ta patirtis, kai esi labai „fainas“?
Jaunavedžiai prieš 5–10 ar daugiau metų besirinkdami paslaugas savo šventei vadovaudavosi keliais pagrindiniais kriterijais – atlikėjo patirtimi ir gaunamo produkto/paslaugos kokybe. Taigi daug metų vestuvių versle dirbantys fotografai, muzikantai, operatoriai ar kiti šios srities atstovai būdavo...
Skaityti daugiau„Vestuvių pokyčiai Lietuvoje per 30 metų“
- KEIČIASI VESTUVIŲ STATUSAS, BUVUSIOS TRADICIJOS NYKSTA AR KEIČIA FORMAS
- ATSIRANDA VESTUVIŲ SEZONIŠKUMAS, GEROKAI PAILGĖJA VESTUVIŲ DIENOS PIRMOJI DALIS
- VESTUVĖS "IŠEINA" IŠ NAMŲ, ATSIRANDA SPECIALIZUOTOS ERDVĖS VESTUVIŲ ŠVENTĖMS
- PIRŠLIŲ PAREIGYBĘ IŠSTUMIA LIUDININKAI. PABROLIŲ - PAMERGIŲ PULKAS MAŽĖJA IR PRARANDA SVARBĄ
- FORMUOJASI VESTUVINIŲ ŽIEDŲ MADOS IR GALIMYBĖS INDIVIDUALUMUI
- VESTUVIŲ TRANSPORTAS TAMPA MAŽAI SVARBUS, VERTINAMAS ORIGINALUMAS AR PATOGUMAS
- MAISTAS TAMPA ĮVAIRUS (VERTINAMAS PRINCIPAS „MAŽIAU IR KOKYBIŠKIAU“), KARTU SU GALIMYBE JĮ PAVERSTI VIENU IS ŠVENTĖS AKCENTŲ. VESTUVINIS TORTAS IŠLIEKA SVARBIU ŠVENTĖS SIMBOLIU
- DOVANOS TAMPA MAŽIAU VERTINAMOS KAIP DAIKTAI, O LABIAU - KAIP SIMBOLIAI
- POPULIARĖJA BAŽNYTINĖS, O NE CIVILINĖS SANTUOKOS. BAŽNYČIA TAMPA LIBERALESNĖ JAUNAVEDŽIAMS
- TIESIOG FOTO/VIDEO FAKTO UŽFIKSAVIMO FOTOGRAFIJA IR VIDEOGRAFIJA TAMPA MENO RŪŠIMI
- MUZIKANTAI TAMPA VIEN MUZIKOS ATLIKĖJAIS, ATSIRANDA PROFESIONALUS VEDĖJAI IR DJ. KEIČIASI PAČIŲ JAUNAVEDŽIŲ POŽIŪRIS Į VESTUVINIŲ PASLAUGŲ ATLIKĖJUS
- VESTUVIŲ SVEČIAI TURI VIS MAŽIAU PAREIGŲ. VESTUVĖS TAMPA RENGINIO TIPO ŠVENTE
- Į PAGALBĄ JAUNAVEDŽIAMS ATEINA PLANUOTOJAI, KOORDINATORIAI. DEKORAS TAMPA SVARBIA ESTETIKOS PRIEMONE VESTUVIŲ ŠVENTĖSE. PLEČIASI ŠVENČIŲ VIETŲ GEOGRAFIJA