KOKYBIŠKŲ VESTUVINIŲ PASLAUGŲ ERDVĖ

VESTUVIŲ TRADICIJOS ŠVEICARIJOJE: ŽALIUOJANČIOS DOVANOS SVEČIAMS BEI MASINIS GĖLIŲ RINKIMAS

VESTUVIŲ TRADICIJOS ŠVEICARIJOJE: ŽALIUOJANČIOS DOVANOS SVEČIAMS BEI MASINIS GĖLIŲ RINKIMAS

Šioje vidurio Europoje įsikūrusioje šalyje kalbama keturiomis valstybinėmis kalbomis. Drauge su jomis iš kaimyninių valstybių šveicarai perėmė ir daugelį papročių. Todėl tradicinėse šveicarų vestuvėse galima išvysti prancūziškų, vokiškų, itališkų, austriškų bei Lichtenšteine gyvuojančių papročių. Vis tik šioje šalyje esti tradicijų, kurios nebūdingos nei vienai šio kalnuoto krašto kaimynei. Kokios gi jos?

VESTUVIŲ TRADICIJOS ŠVEICARIJOJE: ŽALIUOJANČIOS DOVANOS SVEČIAMS BEI MASINIS GĖLIŲ RINKIMAS

Šveicarija gali didžiuotis vienu iš gražiausių kraštovaizdžių pasaulyje, todėl nieko keisto, jog vestuvių papročiai šioje šalyje glaudžiai susiję su gamta bei ritualais joje. Vis daugiau porų atsigręžia į natūralumą, todėl ieško būdų kaip tai perteikti ir savo vestuvėse. Šveicariškos vestuvių tradicijos yra puikus to pavyzdys. Būtent šioje šalyje didžioji dalis jungtuvių ceremonijų bei pokylių vyksta po atviru dangumi.

Šveicarų vestuvėse svarbų vaidmenį atlieka ilgaamžiškumo simboliu laikomi medžiai. Ištisus metus žaliuojantys augalai šioje šalyje simbolizuoja vaisingumą bei laimę, todėl takas, kuriuo pirmuosius žingsnius žengia ką tik „iškepti“ jaunavedžiai, nubarstomas šviežiomis medžių šakelėmis. Dažniausiai tam pasirenkamos tujos, eglės arba pušys. Pastarosioms teikiamas ypatingas dėmesys ir tuomet, kai jaunieji atvyksta į namus. Mat vienas iš pirmųjų darbų, kurį turi atlikti susituokę šveicarai, tai savo namų kieme pasodinti tiek žiemą, tiek vasarą žaliuojančią pušį. Šiame krašte tikima, jog medžio sodinimas naujai sukurtai šeimai pritraukia sėkmę, o jo puoselėjimas po vestuvių – stiprina tarpusavio ryšį.

Tai unikali šveicarų tradicija, kurios atspindžiai pastebimi ir už Atlanto. Žinoma, amerikiečiai šį paprotį kiek pakeitė, tačiau vis daugiau porų ir šioje šalyje savo vestuvių dieną jei ne pušis sodina, tai bent jau vazonuose augančias laisto. Beje, jei daugelyje Europos šalių jaunavedžiai svečiams dovanoja cukriniumi glajumi aplietus migdolus ar kitokius skanėstus, tai Šveicarijoje jie  renkasi miniatiūrinius pušų sodinukus, patalpintus į dailiai papuoštus vazonėlius. Tai daugelį amžių gyvuojanti tradicija, žavinti ekologijos mylėtojus visame pasaulyje.

Vis tik ne visi „mediniai“ šveicarų vestuviniai papročiai taip lengvai įgyvendinami. Šioje šalyje, kaip ir daugelyje kultūrų, gyvuoja tradicija jauniesiems skirti jų ištvermę patikrinančias užduotis. Jei Lietuvoje jaunikio jėga vertinama stebint, kaip šis kapoja kaladę, tai vokiškuose Šveicarijos regionuose tradiciniu vestuvių ritualu esti ant ožio malkoms pjauti padėto rasto pjovimas. Čia jį pjauna abu jaunavedžiai. Tai iš vokiečių perimtas ritualas, kuris Šveicarijoje įsitvirtino taip, jog tapo neatsiejama šiame regione vykstančių vestuvių dalimi. Tiesa, priešingai nei Vokietijoje, Šveicarijoje rastas padedamas tiesiai iš bažnyčios išėjusiems jauniesiems ant tako ir tampa pirmąja „kliūtimi“ jų vedybiniame gyvenime. Šis savotiška pramoga tapęs paprotys simbolizuoja jaunavedžių gebėjimą drauge įveikti jų laukiančius išbandymus.

Jei Jums teks dalyvauti tradicinėse šveicarų vestuvėse, tai turėtumėte žinoti, jog šioje šalyje besituokiančios poros į pasiruošimo jungtuvėms sūkurį mėgsta įtraukti ir svečius. Liucernos regione tekėti besiruošiančios moterys pačios kuria savo nuotakos puokštę ir į šį procesą įtraukia kone visas šventėje dalyvausiančias moteris. Tam skiriama diena prieš pat vestuves.

Tradiciškai jos susitinka anksti ryte ir keliauja į kalnų papėdes bei į tarp jų plytinčias pievas rinkti lauko gėlių. Vėliau iš jų nuotaka susiriša puokštę. Keletą spalvingų gėlių ji įkomponuoja ir į tradicinį šveicarių nuotakų atributą – kuklią karūną primenantį metalinį galvos papuošalą. Dažniausiai tai būna bronzinės arba pasidabruotos stambios vielos lankstinys, juosiantis galvą. Kairėje jo pusėje išlankstomas „lizdelis“ gėlių žiedams, todėl jie puikiai įkomponuojami į nuotakos šukuoseną. Nors šios puošmenos istorija siekia Viduramžius, jis tebenaudojamas ir šiomis dienomis.

Kol būsima nuotaka kuria savo puokštę, į vestuves pakviestos moterys taip pat nesnaudžia. Liucernos regione visos vestuvėse dalyvaujančios moterys bei vyrai tradiciškai pasipuošia miniatiūrinėmis gėlių puokštelėmis arba bent jau vienu gėlės žiedu. Todėl, kol nuotaka triūsia prie savo šedevro, kitos gėlių prisiskynusios moterys komponuoja mažutes, į drabužių atlapus segamas puokšteles. Vakarop jos išnešiojamos šventėje dalyvausiantiems vyrams. Jiems skirtos puokštelės paliekamos prie jų namų durų.

Dabar šis paprotys yra tapęs smagia pramoga ir savotišku šveicarių „mergvakariu“, o vyrams prie durų paliekamos puokštelės – tiesiog priminimu apie būsimą šventę. Vis tik prieš keletą amžių ši tradicija turėjo kiek kitokią reikšmę. Anksčiau moterų išėjimas į pievas rinkti gėlių buvo visos gyvenvietės šventė, simbolizuojanti glaudžius visuomeninius santykius. Tai buvo susikaupimo prieš vestuves ritualas nuotakai, o merginoms – būdas išreikšti savo jausmus joms patinkantiems vyrams. Į drabužių atlapus segamas puokšteles panelės palikdavo paslapčia, todėl vaikinai nežinodavo, kuri iš vestuvėse dalyvausiančių merginų jiems jaučia simpatiją. Atpažinti pastarąsias būdavo galima tik iš tokių pačių arba bent jau panašių į moterų plaukus įsegtų gėlių žiedų. Pasitelkdami šią tradiciją, šveicarai vestuves pavertė žaisminga švente, kurios metu ne tik naujos šeimos kūrimas švenčiamas, bet ir antrosios pusės dairomąsi tikrąja to žodžio prasme.

Apskritai vestuvės Šveicarijoje – tai visus įtraukiantis ir linksmintis priverčiantis renginys. Todėl, jei Jums teks dalyvauti šveicarų vestuvėse, galite būti tikri, jog „sienų ramsčiu“ Jums tapti ten niekas neleis. Tad būkite pasiruošę. Tradiciškai šveicarų vestuvėse organizuojami visiems švečiams išjudinti skirti šokiai bei žaidimai. Neužmirštamos dainos bei šarados. Tradicine šveicarų vestuvių pramoga jau tapusios ir parodijos, kuriose sudalyvauti tenka visiems svečiams. Ruošiantis į tradicines jungtuves nereiktų pamiršti ir fakto, jog didžiąją dalį šventės laiko Jūs praleisite gamtoje.

Ir atminkite, jog tam, kad mėgautumėtės tradiciniais šveicarų vestuvių papročiais – Jūs neprivalote būti šveicarais. Galite įkomponuoti visų pripažintas „žaliąsias“ tradicijas ir savo vestuvėse bet kurioje šalyje. Sėkmės renkantis!